Gaziantep ve Nizip Geçici Barınma Merkezi Ziyaret Edildi

  • Eklendiği Tarih : 28/01/2016

Gaziantep ve Nizip Geçici Barınma Merkezi Ziyaret Edildi

BAUMUS Haber

 

Geleceğin Eğitimi Derneği’nin (GED) organize ettiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) ziyaretine Bahçeşehir Üniversitesi de katıldı. GBB Başkanı ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in misafir ettiği ekip, Gaziantep şehir merkezinin dışında Nizip’de geçici barınma merkezinde gözlem ve görüşme imkanı bulmuştur. “Gaziantep Mülteci Eğitimi ve Sosyal Uyum Çalışması” projesinin ön çalışması için 24 - 25 Ocak 2016 tarihlerinde Gaziantep’e ziyarette bulunuldu.

 

Haber_Antep Nizip_1.jpg

News_Antep Nizip.jpg

 

GED Başkanı ve eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Baş ve GED kurucu üyesi Ünal Akyüz ile birlikte Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) öğretim üyelerinden Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi (BAUMUS) kurucu direktörü Ulaş Sunata, Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Şirin Karadeniz ve Toplum, Sağlık, Davranış ve Önlem Alma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Nilüfer Narlı ziyaret ekibinde yer aldı.

 

 

 

25 Ocak 2016 tarihinde bakanlarımız Fatma Şahin ve Nimet Baş GED-GBB protokolünü imzaladı. Protokolün ardından “Gaziantep Mülteci Eğitimi ve Sosyal Uyum Çalışması” adlı proje Ulaş Sunata’nın koordinasyonunda başlatıldı. Bu projede GED ve BAU birimlerinden BAUMUS, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Toplum, Sağlık, Davranış ve Önlem Alma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER), Mesleki Teknik Eğitim Geliştirme Merkezi (METGEM), WISSEN Academie ve Sürekli Eğitim Merkezi (BAUSEM) yer alması düşünülmektedir. Proje; araştırma, eğitim, toplumsal cinsiyet ve şiddet olmak üzere üç ana başlıktan oluşmaktadır.

 

 

Gaziantep Ziyareti

Gaziantep Türkiye’de en fazla geçici koruma statüsünde olan kişiyi barındıran dört şehirden biridir. 15 Ocak 2016 itibariyle İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre Gaziantep’te geçici koruma statünde toplam 325.876 kişi yaşamaktadır. Gaziantep’teki kamplarda toplam 50.778 kişi barınmaktadır. Gazinatep şehrine kayıtlı geçici koruma statüsünde olanların %13’ü (41.457 kişi) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) sorumlu olduğu geçici sığınma merkezlerinde bulunmaktadır.

 

Ensar Toplum.jpg

 

Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşmeler ve iş toplantılarının ardından şehirdeki mülteci nüfus yoğunluğu kamp dışında olduğundan şehirde uluslararası koruma altında bulunanlar için de eğitim, spor ve sosyal etkinlik kompleksi olarak işlev gören Ensar Toplum Merkezi ziyaret edildi.

 

20160125_111958.jpg

 

Nizip Geçici Barınma Merkezi Ziyareti

Gaziantep ikisi İslahiye’de, ikisi Nizip’te, biri de Karkamış’ta olmak üzere toplam beş barınma merkezine sahiptir. Ziyaret için, bu kamplar arasında şehre en uzak noktada bulunan Nizip Kampları seçilmiştir. Nizip’te biri konteyner, biri çadır kent olmak üzere iki kamp bulunmakta ve bu kamplar AFAD’ın 8 Şubat 2016 itibariyle verdiği bilgilere göre 15 binden fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

20160125_104109.jpg

20160125_104044.jpg

Ziyaret kapsamında Nizip 2 Konteynerkent’te gözlemler yapıldı. Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları’ndan ve AFAD başta olmak üzere birçok görevli ve yetkiliden bilgi alındı. Bununla beraber, kamp içindeki eğitim kurumlarından anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise ziyaret edildi. Buralarda verilen mesleki eğitim ve Türkçe dersleri gözlemlendi. Ayrıca, kampta yaşayan halkla temas kuruldu ve görüşmeler yapıldı.

 

Rapor Grüntüle