BAUMUS, TAK ve Kadıköy Akademi Ortak Saha Çalışması

  • Eklendiği Tarih : 06/09/2016

Fikirtepe’de kentsel dönüşüm çalışmaları ve yoğunlaşan mülteci nüfusuna yönelik saha araştırması amacıyla işbirliği yapan BAUMUS, Tasarım Atölyesi Kadıköy (TAK) ve Kadıköy Akademi, bu çalışmaların sonunda yerel halkla mültecilerin bir araya gelebileceği temsili oturma odaları kurdu. Saha çalışması kapsamında yerel halkla, bölgedeki mültecilerle ve muhtarlarla görüşüldü, ayrıca bölgede harita çalışması yapıldı. Dönüşüm nedeniyle değişen mahalle dokusu, boşalan alanlara yerleşen yeni yabancı nüfus ve bölgenin geçici bir yerleşim alanına dönüşen yapısını gözlemleyen ekip, bu saha çalışmalarının sonunda iki noktada geçici oturma odaları kurarak yerel halkla mültecilerin karşılıklı iletişime girebileceği bir platform oluşturmayı hedefledi.

Fikirtepe saha ve harita çalışması

Temmuz ayında gerçekleştirilen “Kadıköy Ölçeğinde Göç ve Mülteci Çalışmaları: Fikirtepe” başlıklı projede BAUMUS akademisyenlerinden Ulaş Sunata, Ela Kaçel ve Nilay Ünsal Gülmez’in yürütücülüğüyle mimarlık, iç mimarlık, şehir bölge planlama, sosyoloji ve inşaat mühendisliği gibi çeşitli bölümlerden 19 kişilik bir ekip görev aldı. 3 günlük saha gözlemlerinde yaklaşık 30 mülteciyle görüşüldü, bununla beraber Merdivenköy, Fikirtepe ve Eğitim mahalleleri muhtarlarıyla konuşuldu. Kentsel dönüşümün etkilerini gözlemek adına Fikirtepe mahallesinin yaşam haritası çıkarıldı ve değişimin etkileri gözlendi. Mültecilerin, bölgenin değişen dokusundaki yerini anlamaya yönelik yapılan görüşmelerde mahallelinin ve muhtarların mülteci nüfusla ilgili izlenimlerine önem verildi. Aynı zamanda mültecilerin bölgedeki yaşama ve çalışma deneyimleri dinlendi. Sokaktaki insanlardan konfeksiyon atölyelerine bölgede yaşayanlara ulaşılan çalışmada, mültecilere karşı önyargı ve nefret söylemleri gözlendi, yerel halkın izlenimiyle mültecilerin deneyimlerindeki farklar iki grubun arasındaki iletişimsizliğe dikkat çekti.

Temsili oturma odası kuruldu

Saha çalışması sonunda mahallede yaşayan mülteci ve yerel grupların arasındaki iletişimi sağlayacak bir köprü oluşturma amacıyla geçici oturma odaları kuruldu. Biri Özen Sokak’ta, diğeri de Can Sokak’ta kurulan oturma odalarında mültecilerle yerel halkın kaynaşması için alan ve fırsat yaratılmış oldu. Önyargı ve ayrımcı dilin önüne geçmek adına ilk adımın karşılıklı iletişimden geçtiği düşüncesiyle farklı gruplardan insanların yüz yüze gelebileceği bir platform oluşturmak hedeflendi. Bölgede konfeksiyon atölyesinde çalışan iki Suriyeli oturma odasına davet edildi, ekip içindeki Suriyeli ve Faslı çalışmacılar sayesinde iletişim sağlandı. Oturma odasına davet edilen yerel halkla beraber karşılıklı deneyimler paylaşıldı, mülteciler ve yereller arasında bağlar kurulması sağlandı.

Rapor Grüntüle