Çocuk Gelişimi Bölümü Projesiyle Suriyeli Çocuklar Sağlık Hizmeti Alıyor

  • Eklendiği Tarih : 04/05/2016

Bahçeşehir Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve BAUMUS üyesi Prof. Dr. Nilgün Sarp’ın yönetiminde geliştirilen projeyle Suriyeli çocuklara sağlık ve gelişim taraması yapılıyor. Çocuk Gelişimi Bölümü’nün her aşamada çeşitli bölümlerin ortaklığıyla yürüyen projede 0-6 yaş çocukların sağlıklı gelişimi gözleniyor.  Aralık 2015 itibariyle Sultanbeyli bölgesinde başlayan projenin ilk ayağında Hemşirelik Bölümü’nün işbirliğiyle ailelere bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı risk taraması gerçekleştirildi.  Fatih’te devam eden projede Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün ortaklığıyla taramalar gerçekleştirildi. Şimdiyse Şişli’ye genişletilmesi için çalışmalar süren projede Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün işbirliğiyle taramalar yapılacak.

 

 

 

Prof. Sarp’ın liderliğinde geliştirilen proje, savaşın yerinden ettiği ve ülkemize sığınmış olan Suriyelilerin sosyodemografik özelliklerini, sağlık koşullarını saptamak, çocukların gelişim düzeyini belirlemek, böylece onlara sunulan sunulacak sağlık hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlendi. UNICEF ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önceden yaptığı bir araştırmada geliştirdiği gelişim kontrol listesi temel alınarak 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için kontrol basamakları oluşturuldu. Şimdi uygulanmakta olan proje kapsamında Çocuk Gelişimi Bölümü, oluşturduğu oyun odalarında bu basamakları izleyerek çocukları psikomotor gelişim, bilişsel alan ve özbakım becerileri bakımından gözlemliyor.

Sultanbeyli Belediyesi’nin işbirliğiyle sağlanan odada Aralık 2015’te başlayan Prof. Nilgün Sarp’ın yönetimindeki proje burada 50’den fazla çocuğa ulaşmayı başardı. İlçedeki mülteci koordinasyon merkezi içerisinde çocukların rahatlıkla gözlemlenebilmesi amacıyla kurulan oyun odası belediyeye hibe edilerek ileride verilecek hizmetler için katkıda bulunuldu.

 

 

 

 

Fatih’te MAAN Derneği’nin işbirliğiyle devam eden proje başarılı çizgisini bu ilçede de sürdürdü.  Çocuk Gelişimi Bölümü bu aşamada Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’yle işbirliği yaparak taramaları gerçekleştirdi Burada da 45 çocuğa ulaşan proje için kurulan oyun odası yine MAAN Derneği’ne bağışlandı.

Şimdi ise bu projeyi Şişli’de hayata geçirme çalışmaları sürüyor. Bu aşamada sürecek çocuk gelişimi taramalarıyla beraber, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün işbirliği sayesinde çocukların antropometrik ölçümleriyle ailelerin beslenme alışkanlıklarının araştırılması hedefleniyor.

 

Rapor Grüntüle