TÜRKMER 300 Bin Suriyeli Çocuğa Türkçe Öğretecek

  • Eklendiği Tarih : 20/02/2016

Bahçeşehir Üniversitesi’nin 300 bin Suriyeli mülteci çocuğa Türkçe eğitimi vermeyi amaçlayan projesi uygulamaya hazır. BAUMUS’un teklifiyle ortaya çıkan proje Türkçe ve Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÜRKMER) tarafından geliştirildi ve güçlü deneyim ve kadrolarla yürütülecek. BAUMUS süreç boyunca TÜRKMER’e destek verecek. Dil bariyerini aşmayı, mültecilerin entegrasyon sürecinde yaşadıkları zorlukları hafifletmeyi ve Türkiye’deki sosyal ve kültürel hayatı daha rahat tanıyabilmeleri için, dört aylık bir programla 300 bin çocuğun eğitimi hedeflendi. Yaz döneminde planlanan eğitimlerle çocukların okula başladığı tarihlerde dil sıkıntısı yaşamaması ve eğitim olanaklarından rahatlıkla yararlanması sağlanacak.

Suriye’den ülkemize göç etmiş yabancıların karşı karşıya kaldığı iletişim sıkıntılarını gidermeye yönelik, TÜRKMER’in uygulayacağı proje dört aylık yaz tatili sürecinde eğitim vererek Eylül’de sona erecek. Böylece okula başlama tarihlerinde eğitim tamamlanacak ve mülteci çocukların örgün eğitime devam ederken karşılaştığı dil sorununa çözüm getirilecek. Yabancı dil olarak Türkçe eğitimi vermenin farklı gereksinimleri olduğunun bilinciyle, kursta görev alacak eğitmenler online eğitim yoluyla projeye hazırlanacak. Planlanan proje başlangıç tarihinden önce tamamlanacak bu eğitimlerle öğretmenlere Suriyeli çocukların eğitim arkaplanı, Türkçe ve Arapça arasındaki dil farkları, kullanılacak eğitim materyal ve teknikleriyle beraber Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretilmesinde dikkat edilecekler hakkında bilgi verilecek.

Kurs programının başlamasıyla 300 bin Suriyeli çocuk 16 haftalık bir zamanda eğitim görecek. Bu eğitimlerde sadece klasik yöntemler değil, teknoloji destekli görsel materyaller ve drama, müzik, oyun gibi bilişsel gelişimi ve motivasyonu destekleyen teknikler de kullanılarak çocukların eğlenceli zaman geçirirken Türkçe’yi öğrenmesi sağlanacak. Proje bu yönüyle hem sınıf içinde sosyalleşmek ve kendini geliştirmek adına fırsat yaratacak, hem de çocukların hissettiği okul baskısını azaltacak. 30 kişilik sınıflarda verilecek eğitimle mülteciler kısa bir süreçte okulda ihtiyaç duydukları iletişim becerileriyle beraber günlük hayatta gereken dilsel yeteneklerini edinmiş olacak. TÜRKMER’in geliştirdiği ve yürütmesini üstlendiği projede, BAUMUS öneri ve destek sağlayarak yer alacak.

Rapor Grüntüle