Baumus Darıca Belediye Personelleri ve Muhtarlarla Göç Yönetişimi Eğitim Paneli 10 Ocak'ta gerçekleşti.

  • Eklendiği Tarih : 15/01/2020

Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi (BAUMUS) direktörü Doç.Dr.Ulaş Sunata, Darıca Belediyesinin talebiyle muhtarlar başta olmak üzere belediye personellerini de hedef alan panelle, göç yönetişimi konusunda muhtarlar ve belediye personelleriyle buluşmuştur.

Özellikle İstanbul sınırında olması sebebiyle Darıca, göçü çeken bir ilçe konumundadır. Darıca nüfusunun 200 bini bulduğunu göçmenlerle birlikte 210 bin ve üzerine çıktığı belirtilmektedir. Sadece Suriyeli değil aynı zamanda Afgan ve Pakistanlı göçmenlerin de ilçede yaşadığı bilinmektedir. Yerel yönetimlerin göç konusundaki aktifliğinin entegrasyon süreci açısından önem taşıdığını belirten Sunata, bu doğrultuda yapılmış ve yapılabilecekler şeklinde ilerlenmesi için öncelikle hem belediye personelinin hem de yerel yönetimlerin ilk ayağı olarak halkla ilk teması kuran muhtarların da göç konusunda bilgilenmesinin önemini vurgulamıştır.

Öncesinde Darıca muhtarlarıyla bir buluşma gerçekleştirilmiş, bu noktada hem onların fikirleri dinlenmiş hem de göç yönetişim süreci ile ilgili bilgilendirmeler yapılmıştır. Sonrasında geniş katılımlı bir eğitim verilerek Darıca Belediye personelleri ile bir araya gelinmiştir. Doç. Dr. Ulaş Sunata’nın öncesinde Cifal direktörü Dr. Ahmet Aydemir Sürdürülebilir Kalkınma için Küresel Amaçlar başlığı ile konu hakkında bir girizgâh yaparak eğitimi başlatmıştır.  Ardından Doç. Dr. Ulaş Sunata belediye personellerine küresel hareketlilikten yola çıkarak Darıca özelinde göç yönetişimi hakkında bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Etkinlik Görüntüle