Kızılay Akademi Buluşmaları

  • Eklendiği Tarih : 10/06/2019

Kızılay-Akademi Buluşmaları etkinliği, BAUMUS katılımı ile Bağcılar Toplum Merkezinde 25 Nisan’da gerçekleşti.

Gerçekleşen toplantı, göç çalışmaları üzerine saha ve akademiyi birbirine yakınlaştırıp arasındaki etkileşimi arttırarak daha güçlü bir etki elde etmeyi amaçlayan Kızılay-Akademi Buluşmaları’nın ikinci etkinliği olmuştur.

Toplantı, Bağcılar Toplum Merkezinin katılımcılara tanıtımı, gösterimi ve hizmetlerinin anlatımı ile başladı. Toplum Merkezlerinin amacı ise Suriye krizinden etkilenmiş olan ve Türkiye’de kamp dışında geçici koruma altında yaşayan Suriyeli’lerin, diğer uluslararası ve geçici koruma altında bulunan göçmenlerin ve yerel halkın, psikolojik, sosyal ve ekonomik durumlarının sağlanması, yeniden toparlanma ve yerel toplum ile uyum içerisinde birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesini sağlayarak kriz sonrası iyileştirme yardım faaliyetlerini yürütmektir. Türkiye genelinde 15, İstanbul’da ise Sultanbeyli ve Bağcılar olmak üzere 2  tane merkez bulunmaktadır. Merkez içerisindeki kurslara çevre ilçelerden de katılım sağlanabilmektedir. Türkiye’ye uyum eğitimi (yasal hakları ve insani hizmetlerle ilgili bilgilendirme), Türkçe dil eğitimi, mesleki eğitimler, grup terapileri, bireysel terapiler, çocuklar için drama, müzik ve atölye çalışmaları,  sağlık bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları, kadınlar için bilgilendirme toplantıları, giyim üretim, sanat ve tasarım eğitimleri, işe yönlendirme, saha çalışmaları (ihtiyaç tespiti vb.), vaka takibi, koruma gibi faaliyetler yürütülmektedir.

Son olarak Kızılay Kart bilgilendirmesiyle devam eden toplantıda SUY Programı, ŞEY Yararlanıcıları, Kamp İçi Gıda, Yetişkinler İçin Türkçe Eğitim ve İnsani Ticaret Mağdurlarının Desteklenmesi Programlarının içerikleri ve kriterleri paylaşıldı. arşılıklı bilgi alışverişi yapmamızı sağlayan bu toplantı için edindiğimiz bilgiler ışığında Kızılay-Akademi ve Bağcılar Toplum Merkezi'ne teşekkür ederiz.

Etkinlik Görüntüle