GÖÇÜ BELGELEMEK

  • Eklendiği Tarih : 24/04/2019

15 Nisan 2019 Pazartesi Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Kulübü organizasyonunda Göçü Belgelemek etkinliğimiz Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Nilüfer Narlı’nın açılış konuşmasıyla başladı. İki panel bir söyleşiden oluşan etkinliğimiz BAUMUS Kurucu Direktörü Doç.Dr. Ulaş Sunata moderatörlüğünde ilerledi.

Üç bölümden oluşan etkinliğimizde ilk olarak, Göçün Kadraja Yansıması adı altında BAUMUS Direktör Yardımcısı Dr. Ela Kaçel, Dr. Can Ertuna; söyleşide oyuncu ve yönetmen Onur Saylak ile Daha filmi; son panelde ise Dr.Selcen Küçüküstel moderatörlüğünde Göçün Fotoğrafla Yolculuğu hakkında Ulaş Tosun, Sami Solmaz ve Özcan Yurdalan ile habercilik, fotoğrafçılık ve sinemada göç konuşuldu.

İlk panelde, Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Can Ertuna, televizyon haberlerinde mültecilerin nasıl temsil edildiğine dair bir sunum yaptı. BAMUS Direktör Yardımcısı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ela Kaçel, Almanya’daki “misafir işçi” Türkler örneği üzerinden göçmenlerin kendilerini nasıl fotoğrafladığına dair bir sunum yaptı.

Göçü konu alan Daha filmi yönetmeni Onur Saylak ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi; filmin işleyişi, içeriği ve Onur Saylak’ın göçe bakış açısı hakkında soru-cevap şeklinde ilerledi.

Son panelde, Özcan Yurdalan haber fotoğrafçılığının esaslarına ve hassasiyetlerine değindi. Sami Solmaz ve Ulaş Tosun ise göçü belgelemek adına yönettikleri belgesellere, çektikleri fotoğraflara değinerek tecrübelerini aktardılar.

 

https://www.haberler.com/onur-saylak-daha-ve-sahsiyet-i-anlatti-11954880-haberi

https://journo.com.tr/gocu-belgelemek-fotograflarla-multeci-hayati

Etkinlik Görüntüle