Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sığınmacılar ve Suriye Sorunu Konuşuldu

  • Eklendiği Tarih : 18/12/2015

Bahçeşehir Uluslararası Hukuk Kulübü tarafından, 15 Aralık 2015 tarihinde, organizasyon danışmanlığını BAUMUS Kurucu Direktörü Ulaş Sunata’nın üstlendiği “Sığınmacılar ve Suriye Sorunu” başlığıyla etkinlik düzenlendi. Bu etkinliğe konusunda uzman avukat, gazeteci ve akademisyenlerle birlikte Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube ve İstanbul İl Göç İdaresinden temsilciler katıldı.

Düzenlenen etkinlik, sorunun çeşitli yönlerini ele alan 3 oturumda gerçekleşti. Hukuki, idari ve insani boyutların irdelendiği oturumlarda son duruma ilişkin yasal düzenlemeler anlatıldı, işleyişin ilerleyişine dair bilgi verildi ve mültecilerin karşı karşıya oldukları durum onlarla çalışanlar tarafından anlatıldı. Hem diğer ülkelerdeki uygulamalara dair örneklerin incelendiği, hem de Türkiye’deki yasal çerçeveye ışık tutan konuşmalarda, mültecilerin burada yaşadığı sıkıntılar farklı boyutlarda ele alınarak katılımcılara yaşanan soruna dair gerçekçi bir bakış açısı kazandırmak amaçlandı.

Etkinliğin Türkiye’deki idari işleyiş ve etkileri başlığıyla ikinci oturumunda işleyiş hakkında İstanbul İl Göç İdaresinden uzman bir katılımcının verdiği bilgilerden sonra, Ulaş Sunata, bu oturumda mültecilerin durumu ve göçmen kaçakçılığı hakkında konuşma yaptı.

Etkinlik Görüntüle